dom energooszczędny, ekologiczne, naturalne domy, budynki, obiekty. Buduj w zgodzie z naturą. Doskonała izolacja cieplna, oddychalność budynku.

Zadzwoń do nas

+48 502 415 401

producent energooszczędnych bloczków ekologicznych do budowy domów, budynków. DOM ENERGOOSZCZĘDNY
buduj w zgodzie z naturą
27 grudnia 2024

PRAKTYCZNE info

1. Fundament muru

 

W przypadku bloczków drewniano-cementowych gwarantowana jest dokładność kształtu i wymiarów (maksymalna dopuszczalna odchyłka wynosi 1%). Powierzchnie magazynujące i boczne bloki są frezowane, dzięki czemu są równoległe i prostokątne.

 

Aby wykorzystać tę zaletę, ważne jest, aby podczas układania muru pierwszą warstwę bloczków ułożyć dokładnie poziomo i pionowo. Wymaga to poziomego obszaru przechowywania muru zarówno na fundamencie, jak i na konstrukcjach stropowych. Wszelkie drobne nierówności powierzchni składowania można wyrównać zaprawą cementową lub klinami.

 

Pod pierwszą warstwę bloczków na konstrukcjach fundamentowych umieszcza się pasek izolujący przed wilgocią gruntową. Pod pierwszą warstwą bloczków na konstrukcjach stropowych można włożyć listwę izolacyjną zapobiegającą przenoszeniu hałasu.

 

2. Murowanie i zalewanie betonem

 

Podczas murowania najpierw układa się bloczki narożne w narożnikach i bloczki końcowe rzędu, a następnie bloczki pośrednie. Zakończenie rzędu w otworach odbywa się za pomocą podstawowego bloku, który jest osadzony w desce.

 

Pierwsza warstwa bloczków na fundamencie lub na stropie piwnicy powinna znajdować się ok. 150 mm nad przyległym przygotowanym terenem i być przesunięta o co najmniej 70 mm ze względu na wykonanie izolacji fundamentu. Jeżeli mur znajduje się poniżej gruntu, należy wykonać izolację przeciwwodną, ​​wysuniętą co najmniej 150 mm nad przygotowany grunt, a wokół budynku wykonać chodnik rynnowy ze spadkiem od ściany.

 

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne z rdzeniem betonowym wykonuje się jednocześnie. Dokładność ułożenia bloczków sprawdzana jest za pomocą poziomicy.

 

Listwy układane są na sucho z spoiną 250 lub 500 mm (w zależności od rodzaju). Oprawa narożników odbywa się poprzez naprzemienne blokowanie narożników.

 

Kolumny rdzenia betonowego muszą przebiegać przez całą wysokość stropu, szczególnie w filarach pomiędzy oknami.

 

Po ułożeniu maksymalnie czterech warstw bloczki zalewa się betonem do wysokości 100 mm poniżej górnej krawędzi bloczków.

 

Mieszanki betonowej nie należy wylewać pod dużym ciśnieniem, aby nie przesuwać i nie podnosić bloczków w warstwie. Beton, którego klasę określa projektant, musi być na tyle plastyczny, aby bezpiecznie wypełnić wszystkie puste przestrzenie w murze.

 

Urabialność mieszanki betonowej powinna wahać się od s = 50 do s = 80 mm osiadania stożka według Abramsa, w zależności od metody zagęszczania. Mieszankę zagęszcza się za pomocą wibratora zanurzeniowego o maksymalnej średnicy 30 mm lub przebija się listwą o wymiarach 20 x 20 mm. W mieszance betonowej stosuje się kruszywo naturalne o maksymalnym uziarnieniu 16 mm.

 

Konieczne jest ciągłe utrzymywanie czystości szczelin magazynowych. Przed wykończeniem każdej kolejnej warstwy powierzchnię składową bloczków oraz spoinę roboczą rdzenia betonowego należy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń.

 

Zaleca się wykluczenie spoin roboczych w betonie do wysokości jednego piętra. Jeżeli nie jest to możliwe, należy zabezpieczyć złącze robocze za pomocą kołków wykonanych ze zbrojenia betonu o min. ∅ V 6, umieszczonych naprzemiennie przy zewnętrznej i wewnętrznej krawędzi rdzenia betonowego w maksymalnej wzajemnej odległości 500 mm tak, aby sięgać co najmniej 200 mm w beton łączonych części.

 

Szczeliny roboczej w rdzeniu betonowym ściany nie uwzględnia się, jeśli betonowanie zostanie przerwane co najmniej 100 mm poniżej powierzchni nośnej ostatniej warstwy bloczków i jeżeli betonowanie będzie kontynuowane w ciągu 24 godzin od przerwania, a złącze robocze zostanie odpowiednio zabezpieczone.

 

3. Łączenie ścian wewnętrznych i przegród ze ścianami zewnętrznymi

 

Sposób wiązania ścian zostanie określony przez projektanta pod kątem wymagań akustycznych. Można to zrobić na dwa sposoby:

 

a) Docinając ścianę wewnętrzną bloczka ściany zewnętrznej na szerokość ściany wewnętrznej i wsuwając bloczek wewnętrzny na głębokość 4 cm w bloczek obwodowy.

 

b) Poprzez docięcie ściany wewnętrznej bloczka ściany zewnętrznej na szerokość rdzenia betonowego ściany wewnętrznej i dopasowanie bloczka wewnętrznego do bloczka obwodowego.

 

Wylewanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz przegród z rdzeniem betonowym odbywa się zgodnie z zasadami zawartymi w ust. 2.

 

4. Parapety i nadproża otworów

 

W przypadku parapetów zbrojenie konstrukcyjne 2 ∅ V 10 wprowadza się w górne wycięcie w prętach bloczka tak, aby wystawało co najmniej 750 mm poza krawędzie otworu.

 

Jeżeli słupek jest węższy niż 1500 mm pomiędzy otworami, zbrojenie nie zostaje przerwane. Jeśli poza krawędzią otworu nie zostanie wymagane 750 mm odstępu do montażu zbrojenia, pręty wbiją się w ścianę.  figa. - Wzmocnienie parapetu i nadproża

 

wykonujemy za pomocą bloczków podstawowych, gdzie zgodnie z projektem w wycięcia w poprzeczkach bloczków wstawiamy dolne i górne zbrojenie translacji. jest obute i zabetonowane razem z resztą muru.

 

5. wykonywanie stropów

 

Mur z bloczków drewniano-cementowych pozwala na zastosowanie dowolnej konstrukcji stropu. Ostatnią warstwę bloczków można dopasować poprzez docięcie do wysokości podłogi (przy docinaniu można pozostawić zewnętrzną ścianę bloczka w celu utworzenia bocznej izolacji stropu). a) strop prefabrykowany

 

W przypadku stosowania prefabrykowanej konstrukcji sufitowej bloki są betonowane do poziomu powierzchni magazynowej stropu. W betonie rdzenia w ostatniej warstwie bloczków osadza się zbrojenie pierścienia obwodowego zgodnie z projektem. Prefabrykaty stropowe układane są w warstwie zaprawy cementowej. b) strop monolityczny

 

W przypadku stosowania konstrukcji stropu monolitycznego bloczki betonuje się do poziomu dolnej krawędzi stropu lub ostatnią warstwę bloczków betonuje się jednocześnie ze stropem. W betonie rdzenia można zamontować kotwiące zbrojenie stropu - określa projektant. Zbrojenie pierścienia obwodowego jest częścią zbrojenia stropu. c) strop belkowy

 

W przypadku stosowania konstrukcji stropu belkowego (belki stalowe i betonowe lub belki drewniane) w blokach wycina się kieszenie, w których przechowuje się belki, które ustawia się w jednej linii przed betonowaniem ścian. Zbrojenie pierścienia obwodowego umieszcza się w betonie rdzenia bloczków pod belkami, które w miejscu kieszeni może zostać wzmocnione – określa projektant.

 

Strop kładzie się na całej grubości rdzenia betonowego, chyba że projektant zadecyduje inaczej. Do głębokości konstrukcji stropu nie wlicza się ściany z bloczków drewniano-cementowych (minimalna głębokość konstrukcji stropu jest określona przez producenta konstrukcji stropu), a jedynie nośny rdzeń betonowy.

 

6. Rowki pod instalacje

 

W przypadku instalacji o małych przekrojach wystarczy wyciąć lub wyfrezować rowki w ścianie drewniano-cementowej bloczka (można je frezować aż do rdzenia betonowego).

 

Przy montażu większych przekrojów rowki wykonujemy albo poprzez wycięcie ścianki bloczka i wykonanie rowka w rdzeniu betonowym, albo za pomocą stożkowo wyciętej belki drewnianej lub styropianowej, którą przed betonowaniem wsuwa się w rdzeń betonowy bloczka. Po stwardnieniu betonu wycina się ścianę bloku i usuwa się belkę. Projektant określi możliwe wzmocnienie osłabionego w ten sposób rdzenia betonowego.

 

7. Ogólne – przykłady zastosowań

 

Bloczki drewniano-cementowe można także łączyć z innymi materiałami i elementami budowlanymi (słupy żelbetowe lub stalowe w murze, stalowe, prefabrykowane lub monolityczne nadproża betonowe, cegła, płyty gipsowo-kartonowe lub przegrody drewniane itp.). Deskowanie można ciąć, wiercić, frezować i kuć. Podczas cięcia bloków należy zwrócić uwagę na dokładność cięcia. Ścinki blokowe można zwykle stosować w murze ciągłym.

 

Tynk wewnętrzny można zastąpić płytą gipsowo-kartonową kotwioną bezpośrednio w bloczkach.

 

8. Tynki

 

Tynk jest zarówno ozdobą, jak i zabezpieczeniem obiektu budowlanego, jest pierwszą rzeczą, którą każdy widzi. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na materiały do ​​produkcji tynków, samo tynkowanie oraz przestrzeganie właściwych procedur technologicznych.

 

Oszczędzanie na gipsie to strata pieniędzy. Jeśli udział kosztów jakościowo wysokiej jakości tynku wynosi zaledwie 2,5-3% całkowitych kosztów robót budowlanych, zła jakość projektu i nieodpowiednie materiały mogą kilkukrotnie zwiększyć te koszty podczas renowacji.

 

Bloczki drewniano-cementowe są doskonałym nośnikiem tynków.

 

Przed rozpoczęciem prac tynkarskich należy zakończyć budowę dachu i zewnętrznych ścian obwodowych. Należy zamontować ościeżnice drzwiowe i okienne, a rozmieszczenie instalacji przeprowadzić tak, aby tynk nie uległ uszkodzeniu w wyniku dodatkowych przeróbek. Na 3 dni przed rozpoczęciem prac tynkarskich, w trakcie tynkowania oraz w okresie utwardzania tynku temperatura powietrza i ścian nie może spaść poniżej +5°C.

 

Podczas produkcji zaprawy w niskich temperaturach temperatura składników nie może spaść poniżej + 5°C, a temperatura świeżej zaprawy poniżej + 10°C. Przy temperaturze powietrza powyżej +20°C i suchej lub wietrznej pogodzie tynk należy poddać obróbce - zwilżyć co najmniej 10 dni po nałożeniu, chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wiatru itp., aby zapobiec szybkiemu wysychaniu. Czas schnięcia zależy od warunków klimatycznych i sytuacji na placu budowy.

 

Podłoże tynkarskie musi być wystarczająco dojrzałe, suche, mocne i suche, wolne od luźnych cząstek i pyłu. Beton rdzeniowy musi być dobrze połączony z bloczkami drewniano-cementowymi. Osiągnięcie wymaganej wytrzymałości betonu zajmuje co najmniej 28 dni, jednak faktyczne wysychanie ściany może trwać znacznie dłużej. Tynkowanie można wykonywać po osiągnięciu podanych temperatur i jeżeli wilgotność ściany przed tynkowaniem nie będzie wyższa niż 14%.

 

Ściany zewnętrzne należy chronić przed deszczem i innymi możliwościami zamoczenia. Rowki montażowe należy wypełnić odpowiednim materiałem i zabezpieczyć w taki sposób, aby nie doszło do pękania pozostałych warstw tynku.

 

Wybór powierzchni ścian zewnętrznych i wewnętrznych formowanych w systemie Izoblok zależy od przeznaczenia obiektu, wymaganej odporności powierzchni na ogień oraz zamierzeń architekta.

 

Przy stosowaniu zapraw tynkarskich należy przestrzegać wskazówek obowiązujących norm tynkarskich.

 

W sprawie wyboru gotowych mieszanek tynkarskich zaleca się konsultację z producentami.

 

 

ŚCIANY WEWNĘTRZNE

 

 

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

 

 

 

 

 

 

producent energooszczędnych bloczków ekologicznych do budowy domów, budynków. DOM ENERGOOSZCZĘDNY

+48 502 415 401

izoblok@izoblokmowa.pl

Rynek Główny 28, 30-010 Kraków

producent energooszczędnych bloczków ekologicznych do budowy domów, budynków. DOM ENERGOOSZCZĘDNY
producent energooszczędnych bloczków ekologicznych do budowy domów, budynków. DOM ENERGOOSZCZĘDNY
producent energooszczędnych bloczków ekologicznych do budowy domów, budynków. DOM ENERGOOSZCZĘDNY

Na skróty

Przydatne linki

Zatrudnij nas

Najnowsze newsy

Nasz zespół

Portfolio

Nasze biuro

Newsy

IZOBLOK MoWA dom energooszczędny